Crosul “Click Sanatate” – 6 Mai 2012 si Crosul Cora – 12 Mai 2012

May 17, 12 • RunningNo CommentsRead More »

Crosul Click Sanatate (6 Mai) venea (la fel ca in 2011) dupa Eco-Marathon. Era pe post de alergare de revenire. Startul a fost unul inedit. S-a plecat de la jumatatea bulevardului (intre Charles du Gaulle si Arcul de Triumf). Organismul inca fierbea dupa maratonul de la Moeciu. M-am temeperat cat am putut, gandindu-ma cel mai mult la efortul sustinut de inima. Locul 42.  Atmosfera a fost una foarte placuta, iar atitudinea tuturor (participanti si organizatori) a fost una mult mai civilizata ca de obicei. In plus, m-am bucurat de o vreme superba de nu-mi venea sa plec acasa, desi dormisem doar 4 ore.

Crosul CORA (Crosul sectorului 6) – 13 Mai. Se supapunea cu Crosul Universitar (ora de Start – 11.00). Am ales Crosul Cora, fiind mult mai aproape de casa si fiind singura alergare competitiva din zona in care am crescut. M-a tentat si lungirea traseului de la 2,8 la 5,2KM. Traseul a fost o bucla. S-a alergat pe trotuar. Au existat chiar si cativa arbitri de traseu. Am alergat mai slab (ca ritm) decat in 2011 (timp: 20:16), dar am prins un loc mai bun: 22. Participarea a fost mult afectata de impartirea alergatorilor la diferite concursuri: Crosul Universitar, Campionatele Nationale de Masters (Pitesti) si Prima Evadare. Oricum, o ocazie buna, de a reintalni prieteni din zona. Si aici, am observat bun-simt si atmosfera relaxanta, in special in zona de Start/Finish/Premiere. Nu-mi venea sa cred. Respect! Pe traseu insa, am aflat ca au fost si unii care au alergat cu tramvaiul.

Urmeaza un week-end plin: Brasov Marathon (21KM) si Prosport Slanic FAAS Run (3 probe).